Co to jest wspólność majątkowa?
Termin wspólność majątkowa określa art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
§ 1. Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Oprócz ustawowej wspólności majątkowej wyróżnia się również jej wariant umowny. Polega on na zawarciu odpowiedniego dokumentu między współmałżonkami. W zależności od tego, jak wygląda treść podpisanego przez obie strony porozumienia, powstaje jeden z trzech umownych ustrojów majątkowych. Partnerzy mogą zdecydować się na:
- rozszerzenie lub ograniczenie wspólności ustawowej;
- przyjęcie rozdzielności majątkowej;
- wprowadzenie rozdzielności majątkowej wraz z wyrównaniem dorobków.
Podział majątku
Podziału majątku według obecnie funkcjonującego prawa można dokonać w momencie, gdy traci moc prawną wspólność majątkowa między dotychczasowymi współmałżonkami. Powodami ustania takiego porozumienia są m.in.:
- uprawomocnienie się wyroku rozwodowego lub orzeczenia o separacji;
- zawarcie przez partnerów jednej z możliwych umów wspólności majątkowej;
- śmierć jednego z małżonków;
- przyjęcie na drodze sądowej rozdzielności majątkowej;
- uprawomocnienie się wyroku w sprawie unieważnienia dotychczasowego małżeństwa;
- ubezwłasnowolnienie któregoś z małżonków.
Podział wspólnego majątku jest przeprowadzany na drodze:
- umownej – w tym przypadku zawierana jest umowa między małżonkami, która może mieć dowolną formę. Jednakże zaleca się jej sporządzenie na piśmie w formie aktu notarialnego w sytuacji, gdy w majątku wspólnym znajdują się, np. nieruchomość, przedsiębiorstwo czy użytkowanie wieczyste;
- sądowej – jeżeli małżonkowie nie mogą porozumieć się w sprawie podziału majątku, w takim wypadku kwestię sporną rozstrzyga sąd.