Czym są alimenty?
Alimenty to obligatoryjne świadczenie pieniężne regularnie wypłacane przez osobę fizyczną innej osobie fizycznej. Zostają nałożone w wyniku prawomocnego wyroku sądowego, a ich wysokość jest dostosowywana indywidualnie do możliwości finansowych płatnika, na którym spoczywa taki obowiązek. Płaceniem alimentów, choć nie tylko, obarcza się najczęściej jednego z rodziców w wyniku rozprawy rozwodowej lub oddzielnej rozprawy o przyznanie alimentów na dziecko, które nie może samodzielnie uzyskać środków na własne utrzymanie.Komu przysługują alimenty?
Świadczenie alimentacyjne przysługuje dzieciom, które nie są w stanie własnymi siłami się utrzymać. Jednakże obowiązek regularnego wypłacania należności z tym związanej może należeć się również rodzicom, gdy znajdują się w sytuacji niedostatku. Fakt ten jasno precyzuje art. 133 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:§ 1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.
§ 2. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku.
§ 3. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.
Z przedstawionych powyżej paragrafów wynika, że obowiązek płacenia alimentów spoczywa na rodzicach nawet po ukończeniu przez dziecko 18. roku życia, o ile młoda osoba kontynuuje edukację bądź podnosi kwalifikacje zawodowe i nadal nie może się sama utrzymać. Oczywiście każda sytuacja jest rozpatrywana indywidualnie, lecz trzeba być świadomym, że obowiązek alimentacyjny nie jest ograniczony w żadnym przypadku sztywnym terminem oraz powiązany ze stopniem wykształcenia.
Od czego zależy wysokość alimentów na dziecko?
Wysokość alimentów zależy zarówno od uzasadnionych potrzeb młodej osoby, jak i dochodów małżonka. Dlatego w dokumentach musi znaleźć się wykaz zarobków rodzica. To na jego podstawie sąd określa stałą kwotę, jaką matka lub ojciec jest w stanie regularnie przeznaczać na dziecko. Poza tym na bazie takiego zaświadczenia ocenia się także odpowiedni koszt dziennego utrzymania młodej osoby. Dla sądu najważniejsze jest dobro dziecka, więc koncentruje swoją uwagę na tym, by zaspokoić jego podstawowe potrzeby w postaci m.in. odzieży, wyżywienia, materiałów szkolnych czy rozrywki. Całkowita kwota świadczenia pieniężnego zależy także od liczby dzieci, na które rodzic jest zobowiązany regularnie uiszczać świadczenie pieniężne.
Profesjonalna pomoc prawna
Nasza kancelaria oferuje fachową pomoc w ramach prawa alimentacyjnego. W jej zakres wchodzi:
- reprezentowanie w sprawach o ustalenie alimentów na dziecko, współmałżonka, rodzica;
- reprezentowanie w sprawach o podwyższenie, uchylenie alimentów oraz o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego;
- pomoc w przygotowaniu kalkulacji kosztów utrzymania oraz uzasadnionych potrzeb uprawnionego;
- prowadzenie spraw w sprawie zabezpieczenia alimentów;
- egzekucja alimentów;
- konsultacje prawne oraz zastępstwo procesowe.